Fiber Kablolama ve Altyapı

Yapısal kablolama bilişim, iletişim, otomasyon ve telekomünikasyon sistemlerinin bel kemiğidir. Teknolojik sistemlerin tamamı göz önüne alındığında en uzun süre ile kullanılan ve kurulumu tamamlandıktan sonra değiştirilmesi oldukça meşakkatli ve masraflı olan bir sistemdir. Yapısal kablolamanın doğru tasarlanması/projelendirilmesi, yüksek kalitede uygulanması, gerekli test/etiketleme/dökümantasyon işlemlerinin yapılması ve bunların devamlılığı oldukça önemle yürütülmesi gereken süreçlerdir.

Test One Güvenlik, kurumların yapısal kablolama konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla marka bağımsız çözümler üretmektedir. Talep edilen bu hizmetler/ürünler ile ilgili projenin tasarımı sırasında mühendislik, fizibilite, danışmanlık hizmetleri de vermektedir. Yapısal kablolama projelerinde Cat5e, Cat6, Cat7, Multi Mode ve Single Mode Fiber Optik kablolar kullanılarak bina içi ve bina dışı optimum çözüm sunulur. Son teknoloji elektronik cihazlar kullanılarak uç noktalarda bakır ve fiber kablo sonlandırma işlemleri yapılarak uçtan uca data iletim hattı kurulumu tamamlanır. Oluşturulacak topolojiye göre en yüksek verimlilik sağlanacak şekilde kurumlara projelendirme yapılır.

Kablolama Çeşitleri
Yapısal kablolama çözümleri, kategoriler ile tarif edilir. Bir kablolama çözümünün kategorisi, veri aktarım hızını belirler. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir:

Cat 5 Kablolama
Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık v esnek bir alt yapı sağlar.

Cat 5e Kablolama
Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gidabit Ethernet) verir.

Cat 6 Kablolama
Daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit’e kadar desteklemesine rağmen, gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.

Cat 7 Kablolama
Tamamen ‘shielded’ yapıdadır ve 600MHz’i destekler. Cat 5/6’ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar.

Fiber Optik
Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için uygundur. OM1,OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.